Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Om konstenheten

Konstenheten är en del av Västfastigheter och ska bidra till en god offentlig miljö inom Västra Götalandsregionens verksamheter. Konstenheten ansvarar för konstnärlig gestaltning i samband med ny-, om- och tillbyggnad av Västra Götalandsregionens byggnader och lokaler.

Vi ansvarar för den offentliga miljön på sjukhus, vårdcentraler, i tandvården och i övriga regionala verksamheter. På uppdrag från kollektivtrafiknämnden, ansvarar vi även för den offentliga gestaltningen på Västtrafiks resecentrum.

I vårt uppdrag ingår också att sprida kunskap om konstens betydelse för den offentliga miljön samt att genom sina inköp stimulera konstlivet i Västra Götaland. Konstenheten är en av landets största inköpare av konst.

Kontakta oss

Konstenheten
E-post: konstenheten@vgregion.se
Postadress: Konstenheten, Västfastigheter, 462 80 Vänersborg
Besöksadress: Östergatan 1, Vänersborg

Vi som jobbar på konstenheten

Anna Åberg, konstchef
anna.m.aberg@vgregion.se
072-236 95 76

Erica Andersson, konsthandläggare
erica.j.andersson@vgregion.se
073-097 52 29

Brita Bahlenberg, konstprojektledare
brita.bahlenberg@vgregion.se
076-13 12 783 

Maria Blomgren, assistent, konstregister
maria.ml.blomgren@vgregion.se
072-745 46 53
 
Torbjörn Damm, konsthandläggare
torbjorn.damm@vgregion.se
070-336 35 69 

Eleonora Fors Szuba, konstprojektledare
eleonora.fors.szuba@vgregion.se
070-020 76 82

Nina Grelsson, konsthandläggare/konstprojektledare
nina.grelsson@vgregion.se
073-077 12 35

Julia Lang, verksamhetskoordinator
julia.lang@vgregion.se
070-020 59 82

Sonny Magnusson, rammakare
sonny.magnusson@vgregion.se
073-843 77 00

Sagit Paulsson, konsthandläggare
sagit.paulsson@vgregion.se
073-097 52 51

Hans Persson, rammakare
hans.persson@vgregion.se
076-76 80 344

Richard Sangwill, konstprojektledare
richard.sangwill@vgregion.se
070-082 45 51

Emelie Storm, konstprojektledare
emelie.storm@vgregion.se
072-147 08 12

Suzanne Öhlén, konsthandläggare
suzanne.ohlen@vgregion.se
073-815 83 00

Senast uppdaterad: 2019-04-23 13:38