Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Om konstenheten

Konstenheten är en del av Västfastigheter och ska bidra till en god offentlig miljö inom Västra Götalandsregionens verksamheter. Konstenheten ansvarar för konstnärlig gestaltning i samband med ny-, om- och tillbyggnad av Västra Götalandsregionens byggnader och lokaler.

Vi ansvarar för den offentliga miljön på sjukhus, vårdcentraler, i tandvården, resecentrum och i övriga regionala verksamheter. 

I vårt uppdrag ingår också att sprida kunskap om konstens betydelse för den offentliga miljön samt att genom sina inköp stimulera konstlivet i Västra Götaland. Konstenheten är en av landets största inköpare och förvaltare av konst.

Kontakta oss

Anna Åberg, konstchef
anna.aberg.bucht@vgregion.se
072-236 95 76

Administration och förvaltning samt ramverkstad

E-post: konstenheten@vgregion.se
Postadress: Konstenheten, Västfastigheter, 462 80 Vänersborg

Julia Lang, verksamhetskoordinator/administrativt ansvarig
julia.lang@vgregion.se
070-020 59 82

Stefan Niklasson, arkivhandläggare
stefan.niklasson@vgregion.se
072-201 40 70

Hans Persson, rammakare
hans.persson@vgregion.se
076-76 80 344

Sonny Magnusson, rammakare
sonny.magnusson@vgregion.se
073-843 77 00

Konsthandläggarteam

Oskar Kardemark, konsthandläggare/teamledare
oskar.kardemark@vgregion.se
072-145 06 31

Erica Andersson, konsthandläggare
erica.j.andersson@vgregion.se
073-097 52 29

Nina Grelsson, konsthandläggare
nina.grelsson@vgregion.se
073-077 12 35

Ola Carlsson, konsthandläggare
ola.p.carlsson@vgregion.se
072-204 89 50

Richard Sangwill, konsthandläggare
richard.sangwill@vgregion.se
070-082 45 51

Suzanne Öhlén, konsthandläggare
suzanne.ohlen@vgregion.se
073-815 83 00

Torbjörn Damm, konsthandläggare
torbjorn.damm@vgregion.se
070-336 35 69  

Konstprojektledarteam

Eleonora Fors Szuba, konstprojektledare/teamledare
eleonora.fors.szuba@vgregion.se
070-020 76 82

Brita Bahlenberg, konstprojektledare
brita.bahlenberg@vgregion.se
076-13 12 783 

Emelie Storm, konstprojektledare
emelie.storm@vgregion.se
072-147 08 12



Senast uppdaterad: 2020-10-20 14:18