Tillfälliga tillstånd parkering Sahlgrenska
I samband med att i P-hus Ehrenströmsgatan stängs för underhåll mellan den 18 april och 20 maj öppnas 100 tillfälliga tillstånd i Parkera VGR som gäller i Per Dubbsgaraget våning 1-4
Detta tillstånd är enbart giltigt tillsammans med ordinarie personaltillstånd för Sahlgrenska sjukhuset. Du behöver således ha laddat hem båda tillstånden för att få lov att parkera i Per Dubbsgaraget.
Det finns 100 tillgängliga tillstånd och när dessa är slut hänvisas man enligt tidigare kommunikation till övriga personalparkeringsplatser i P-hus Dubbeldäckaren samt den tillfälliga ytan vid Medicinaregatan Norra.
Möjligheten att parkera i Per Dubbsgaraget är enbart tillgänglig för dessa 100-tillståndsinnehavare och upphör så snart underhållsarbetena i Ehrenströmsgaraget är avslutade inom en tillfällig överenskommelse mellan Västfastigheter och Göteborgs Parkering AB.